Komfortérzetünk fokozható
Bár a munkahely nem a felhőtlen kikapcsolódás helye, de a napjaink bő harmadát, aktív időszakunk legnagyobb részét ott töltjük, és nem mindegy, hogyan. Összegyűjtöttünk néhány komfortnövelő tippet!
Küzdjön a stressz ellen!
Induljon örömmel!
Sokan bosszantó közhelynek érzik, de igaz, hogy nagyon sok múlik a hozzáálláson. Ha valaki “hétfő reggel szindrómával”, nyűgös rosszkedvvel indul munkába, az bizony rányomja a bélyegét az egész napjára, a munkateljesítményére is. Ha viszont beengedi az agyába azt a gondolatot, hogy milyen jó valahova tartozni, hogy van egy hely, ahol számítanak rá, a szaktudására, és ami, nem mellesleg a megélhetését biztosítja – egyből lendületesebben, pozitív érzésekkel, energiákkal kezdődik a nap.
A ruha is teszi…
A külsőségek bizony, számítanak! Ha valaki a helynek és a munkájának megfelelő, egyéniségéhez illő öltözetben, derűs, világos színekben jelenik meg a munkahelyén, ha csinosnak, elegánsnak érzi magát, mégis kényelmesen, feszélyezettség nélkül tud mozogni, az is sokat hozzátesz a jó hangulatához.
Számítson a közlekedési nehézségekre!
Minden perc számít? Igen, mégis összehasonlíthatatlanul szerencsésebb, ha reggelente időben elindul, és magabiztosan, pontosan érkezik meg, mintha kapkodva, a rohanástól idegesen, ziláltan, csapzottan esik be a munkahelyére az utolsó pillanatban.
Az eltűnt idő nyomában
Tervezzen!
Ha tudja, mit akar aznap megtenni, és alaposan végiggondolja, nehézség, fontosság szerint rangsorolja a teendőit, az keretet adhat a napjainak, és nem kell az energiarabló, stressznövelő “azt sem tudom, mihez fogjak” érzéssel megküzdenie. Listát készíteni is érdemes, és minden pont kipipálása egy-egy jókedvet kölcsönző kis sikerélmény lesz. A profik több teendőlistát is összeállítanak: az egyik egy hétre előre tartalmazza a feladatokat, a másik pedig az aznapi tennivalókat szedi össze. Szervezettséggel enyhíthető a munkahelyi stressz leggyakoribb oka, az időhiány.
Figyeljen az étkezésekre!
Mozduljon!
Lazítson!
A közvetlen stresszhatás ellen vannak bevált gyorssegélyek: egyik például, hogy ilyenkor tudatosan igyekezni kell lelassítani a légzést, mély levegőket venni, kicsit bent tartani, majd lassan kifújni. Az agykontroll is bárhol alkalmazható: pár perc alatt feszültségenyhülést, felfrissülést hozhat.
Ne vállalja túl magát!
Senki nem mindenható, és ez a legterhelhetőbb, legjobb szakemberekre is vonatkozik. Nem feltétlenül a nélkülözhetetlenségét bizonyítja, ha olyan feladatokat is felvállal, ami semmiképpen sem fér bele egy ember munkaidejébe, erejébe. Adott esetben éppen az mutathatja jobban a helyzetfelismerő képességet, a hozzáértést, szakszerűséget stb., ha időnként nemet is tud mondani, ha jól méri fel a feladathoz szükséges időt, energiát, és megosztja azt a munkatársaival. A mértéktelen túlórázás, a rendszeresen hazavitt munka nem hoz megoldást sem a túlhajszoltságból eredő munkahelyi stresszre, sem az időhiányra, viszont biztosan felemészti az érintett testi-lelki erejét, hosszabb távon rontja a teljesítményét és az egészségét is.
Pihenjen eleget!
Speak Your Mind