A hőstressz hatása szervezetünkre

 

Humánmeteorológiai megközelítés

Ha a hőmérő higanyszála napközben 30 fok feletti értéket mutat, igen magas hőstressznek vagyunk kitéve. Ha ez az állapot napokon, vagy heteken keresztül is eltart, akkor ez komoly terhelést gyakorol szervezetünkre.

A hőstressz tünetei

A tartós melegben szinte mindenki érzi a szokatlan fáradtságot, kimerültséget, a koncentráció csökkenését. Az egészséges szervezet néhány nap alatt hozzászokik a kánikulához, azonban sokan nem képesek a fokozott terheléshez alkalmazkodni, és intenzív tünetekkel reagálnak. A nagy melegben aludni sem könnyű, sokan küzdhetnek fáradtsággal, kialvatlansággal.
A Meteo Klinika kutatásai alapján a kánikula még az egészséges emberek szervezetét is igencsak megviseli, de a szív- és keringési rendszer betegségeivel küzdők az egyik legveszélyeztetettebb csoport, mert a megnövekedett hőmérsékleti stressz következtében gyakrabban alakul ki szívinfarktus. A tartós melegben erősödnek a gyulladásos folyamatok, valamint a hősokk hatására csökken a vénákban a vér áramlása, ami pangást idéz elő, így jelentős kockázatot jelent a mélyvénás trombózis  kialakulása szempontjából. Ilyenkor lappangó gyulladások is belobbanhatnak, pl. a sebek, garat, belső szervek stb. területén.

A kánikula idején a másik nagy veszélyeztetett csoport az idősek és a gyermekek csoportja – tájékoztat a meleg humánmeteorológiai vonatkozásairól a Meteo Klinika. A gyermekeknek még instabil a folyadékháztartása, így a nagy melegben könnyebben kiszáradnak. Ezért naponta többször kell vízzel kínálni őket, akkor is, ha ők nem kérik maguktól a folyadékot.

Az idős szervezet a lassult állapota miatt kevesebb folyadékot vesz fel. Ebben a korban már kevésbé kívánjuk a folyadékot, így el is felejtkezünk az ivásról. A melegben ez nagy baj, mert a párologtatás és a kiválasztás során vesztett folyadékot sem pótoljuk. Fontos, hogy az idős embereket szinte egész nap folyamatosan kell vízzel kínálni, különben a szervezet kiszáradása először zavartságban, majd aluszékonyságban jelentkezik, súlyos esetben pedig szervkárosodáshoz is vezethet.

Az izzadás során azonban nemcsak folyadékot, hanem értékes ásványi anyagokat is veszítünk. Az ásványi anyag hiánya komoly fennakadást okozhat a szervezetünkben, pl. a magnézium hiánya csökkenti a gondolkodást, idegesek, ingerlékenyebbek leszünk. Mindenki ismeri azt a kellemetlen érzést, amikor begörcsöl a lába, ezt gyakran a káliumhiány okozza. De a szívbetegek esetében erre nagyon oda kell figyelni, mert a lecsökkent kálium szint szívritmus zavarokat is kiválthat.

Az immunrendszerünk pedig intenzívebb támadásnak van kitéve, hiszen a melegben a kórokozók is könnyebben szaporodnak, így gyakran tapasztaljuk, hogy megfázunk, pedig nagyon meleg van.

A kánikula megzavarja az idegrendszeri folyamatokat is, a depressziós  betegek ilyenkor gyakran kerülnek letargiába. Gyakori, hogy alvászavarok jelentkeznek, de a koncentrációs zavarok miatt a növekszik a baleseti kockázat is, gyakrabban vannak balesetek.

Mit tegyünk a kánikulában?

  • Hőség idején fokozottan figyeljünk a gyermekekre és az idősebbekre. Hőháztartásuk igen érzékeny és könnyen felborul, így sokkal hajlamosabbak a kiszáradásra.
  • Csecsemőknél különösen figyeljünk a folyadékbevitelre. Az anyatej mellé adhatunk gyengére főzött teát, vagy visszahűtött forralt vizet.
  • Ha fejfájást, szédülést, hányingert, szájszárazságot érzünk, mindenféleképpen igyunk folyadékot, mert ezek a tünetek jelei a kiszáradásnak.
  • Ilyen időben nem érdemes erős, csípős fűszereket használni ételeink ízesítésére, mert fokozzák a verejtékmirigyek működését.
  • Ügyeljünk arra, hogy a főétkezések ne maradjanak ki étrendünkből, mert fáradtabbak, ingerlékenyebbek leszünk és teljesítőképességünk csökken.
  • A magas cukor- és sótartalmú ételek, finomságok folyadékot vonnak el szervezetünkből, így mellőzzük fogyasztásukat
  • A vacsorát a kora esti órákra ütemezzük. Éjszaka sokkal jobban tudunk aludni, ha könnyű fogásokat fogyasztunk, pl.: zöldséges ragut, salátát, főzeléket, párolt, sült zöldséget.
  • Az időjárásra érzékeny emberek nehezebben alkalmazkodnak az időjárás kihívásához, így náluk fokozottabban jelennek meg a panaszok.
  • Az időjárás szervezetre gyakorolt hatásai az egyéni időjárás-érzékenységen keresztül jelennek meg. Gyakori fejfájás, ízületi gyulladás , vérnyomás ingadozás, fokozott stresszterhelés, allergiára való hajlam vagy egyéb életminőséget rontó tünetek esetén érdemes naponta tájékozódni a várható időjárási hatásokról, frontokról. Ajánlott felkeresni a Meteo Klinikát, ahol az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott, több mint egy évtizedes kutatás és fejlesztés eredményeinek felhasználásával orvosok, humánmeteorológusok és természetgyógyászok által kidolgozott, tudományosan megalapozott módszerekkel segítenek az egyéni időjárás-érzékenység feltérképezésében és kezelésében.

forrás: hazipatika.com

Speak Your Mind

*

Ezt olvasta már?


Amikor problémák özöne vesz körül, vagy a szokásosnál is nagyobb a stressz a munkahelyen, a megfelelő étellel elűzheted a rossz hangulatot. Ha már evéssel akarod a jobb hangulatot elérni, tedd ...